Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Foto Franţa - Polonia 3-1, la Cupa Mondială din Qatar. Kylian Mbappe a înscris două goluri spectaculoase şi a trimis campioana mondială în sferturi

Franţa a învins Polonia, duminică, scor 3-1, în al treilea meci din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar. Olivier Giroud, cel mai bun marcator din istoria ţării sale, a deschis scorul în minutul 44, iar Kylian Mbappe a marcat din nou pentru francezi în minutul 75, cu un șut ireproşabil din careu. Mbappe şi-a dublat performanţa în minutul 90+1, atacantul francez marcând un nou gol spectaculos. Pe ultima sută de metri, Polonezii au înscris un gol, din şutul lui Lewandowski, care nu-i va salva însă de eliminarea de la CM 2022. Trupa lui Didier Deschamps s-a calificat în schimb în sferturile Cupei Mondiale.

de Redactia Observator

la 04.12.2022 , 19:03

Selecţionata Franţei, campioana mondială en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Poloniei cu scorul de 3-1 (1-0), duminică, pe Al Thumama Stadium din Doha.

Franţa - Polonia, la Cupa Mondială din Qatar. Echipele de start

Conform prognosticurilor, Franța era marea favorită a confruntării din optimile de finală de la Cupa Mondială din Qatar. De altfel, campioana mondială a şi câştigat grupa D după ce a învins Australia, scor 4-1, şi Danemarca, cu 2-1, dar a pierdut în faţa Tunisiei (scor 1-0). În schimb, polonezii s-au calificat în optimi la CM 2022 după o remiză cu Mexic, o victorie cu Arabia Saudită (2-0) şi un meci pierdut cu Argentina (0-2). în grupa C.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Întrebarea zilei
Sunteţi de acord cu introducerea votului de la 16 ani?
Observator » Sport » Franţa - Polonia 3-1, la Cupa Mondială din Qatar. Kylian Mbappe a înscris două goluri spectaculoase şi a trimis campioana mondială în sferturi