Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Gabriela Ruse, eliminată în runda inaugurală la China Open

Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse, locul 93 mondial şi venită din calificări, a fost eliminată, joi, în primul tur la China Open, turneu de categorie WTA 1000, cu premii de aproape nouă milioane de dolari.

de Redactia Observator

la 26.09.2024 , 14:07

Gabriela Ruse, eliminată în runda inaugurală la China Open Gabriela Ruse, eliminată în runda inaugurală la China Open - Profimedia

Ruse (26 de ani) a fost eliminată de sportiva chineză Sijia Wei (20 de ani), locul 140 WTA, scor 6-4, 7-6 (6). Meciul a durat o oră şi 53 de minute, relatează news.ro

Pentru prezenţa în primul tur, Ruse va primi 23.250 de dolari şi 40 de puncte WTA.

Irina Begu s-a calificat în turul al doilea al turneului China Open

Articolul continuă după reclamă

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a debutat cu dreptul la turneul WTA 1.000 de la Beijing şi şi-a asigurat un cec în valoare de 34.500 de dolari şi 35 de puncte WTA după această victorie, pe care a obţinut-o după o oră şi 54 de minute de joc.

Gabriela Ruse, urcare spectaculoasă în noul clasament WTA

În clasamentul WTA apărut la începutul lunii septembrie, Irina Begu a urcat 23 de locuri şi se află pe 107, cu 668 puncte, în timp ce Gabriela Ruse a urcat 22 de locuri şi se află pe 100, cu 718 puncte. A doua româncă care a coborât de pe locul de pe 69 pe 74, cu 900 puncte este Jaqueline Cristian,. Ana Bogdan a coborât şie ea de pe locul 91 pe 93, cu 786 puncte.