Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Echipa naţională a Slovaciei a învins luni, la Frankfurt am Main, scor 1-0, echipa naţională a Belgiei, în cadrul grupei E a turneului final Euro 2024, din care face parte şi România, informează news.ro.

de Redactia Observator

la 17.06.2024 , 21:16

EURO 2024. Belgia - Slovacia 0-1. Prima mare surpriză de la EURO şi România e lider în Grupa E - Profimedia

A fost ziua outsiderilor în grupa E! La Frankfurt am Main, portarul slovac Dubravka a intervenit în minutul 3, în faţa lui Lukaku, dar în minutul 7 Ivan Schranz a deschis scorul. Kucka a şutat din careu, portarul belgian Casteels a respins şi Schranz a trimis în plasă. Slovacia conducea cu 1-0, însă belgienii au recăpătat treptat conducerea meciului, fără să reuşească sa înscrie. Haraslin a ratat pentru slovaci în minutul 40, când Casteels a intervenit excelent. Belgienii au înscris prin Lukaku, în minutul 56, dar golul a fost anulat de VAR, pentru o poziţie de ofsaid la atacantul "Diavolilor Roşii".

Două goluri anulate Belgiei

După numai şase minute, Hancko a respins de pe linia porţii şutul lui Bakayoko, dar s-a lovit de genunchiul coechipierului său, Vavro, şi a fost KO pentru scurtă vreme, perioadă în care jocul a fost întrerupt. Insistenţa belgienilor a părut că fost însă răsplătită de golul lui Lukaku, în minutul 86. VAR-ul a decis însă să nu valideze golul demonstrând că Openda a atins balonul cu mâna înainte de a-l pasa lui Lukaku. În minutul 90+2 Dubravka a intervenit în faţa lui Openda şi Slovacia a învins Belgia cu 1-0.

Articolul continuă după reclamă

Belgienii vor înfrunta România în meciul următor, la Koln, sâmbătă, 22 iunie. În clasamentul grupei E conduce România, cu 3 puncte (golaveraj 3-0), urmată de Slovacia – 3 puncte (golaveraj 1-0), Belgia e pe trei, iar Ucraina pe 4, ambele cu nici un punct.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Întrebarea zilei
Sunteţi de acord cu introducerea votului de la 16 ani?
Observator » Sport » EURO 2024. Belgia - Slovacia 0-1. Prima mare surpriză de la EURO şi România e lider în Grupa E