Antena Meniu Search
x

Curs valutar

FC Barcelona şi-a respectat statutul de favorită în meciul cu FC Sevilla de duminică seara, din Primera Division, catalanii reuşind o victorie zdrobitoare, scor 5-1, după ce aveau 3-0 încă de la pauză.

de Redactia Observator

la 21.10.2024 , 08:11

Robert Lewandowski a marcat două goluri pentru FC Barcelona în meciul cu FC Sevilla, din Primera Division Robert Lewandowski a marcat două goluri pentru FC Barcelona în meciul cu FC Sevilla, din Primera Division - Profimedia

Veteranul Robert Lewandowski şi puştiul Pablo Torre şi-au trecut în cont câte o dublă, iar Pedri şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, în timp ce Idumbo a marcat golul de onoare al oaspeţilor.

Barcelona a profitat la maxim de perioada slabă traversată de Sevilla şi şi-a asigurat o victorie care o menţine în fruntea clasamentului din Primera Division, catalanii având trei puncte avans faţă de Real Madrid şi şapte puncte în faţa celor de la Atletico Madrid, deşi rivalele sunt singurele echipe rămase neînvinse în Spania, după disputarea a 10 etape.

În ciuda golurilor marcate de Lewandowski, Pablo Torre şi Pedri, eroul meciului dintre Barcelona şi Sevilla a fost Gavi. Puştiul de 20 de ani al Barcelonei a revenit pe teren după o pauză de aproape un an cauzată de o accidentare gravă suferită la genunchi. Gavi a intrat pe teren în minutul 83, în locul lui Pedri, şi a fost aplaudat la scenă deschisă, inclusiv de fanii oaspeţilor. Mijlocaşul Barcelonei nu mai jucase într-un meci oficial din 19 noiembrie 2023, când s-a accidentat în partida Spania - Georgia 3-1 din preliminariile pentru Euro 2024.

Articolul continuă după reclamă

Prin victoria obţinută împotriva celor de la FC Sevilla, FC Barcelona şi-a asigurat un moral de fier înaintea unei "săptămâni de foc". Spunem asta pentru că gruparea catalană urmează să joace cu Bayern Munchen în grupa de Liga Campionilor, miercuri, 23 octombrie, de la ora 22.00, şi cu Real Madrid, în Primera Division, sâmbătă, 26 octombrie, ora 22.00.

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Întrebarea zilei
Preferaţi să cumpăraţi aur sau să deschideţi conturi de economii?
Observator » Sport » Barcelona - Sevilla 5-1 şi catalanii rămân lideri în Primera, înaintea unei "săptămâni de foc"